Meklēt
Aizspriedumi par aukstumu un baktērijas

Aizspriedumi par aukstumu un baktērijas


Apsaldēšanās jeb cistīts (urīnceļu infekcija)… Vai tas ir saistīts ar aukstumu?

"Nesēdi uz auksta akmens, lai neapsaldētos!" Ikviena meitene ir dzirdējusi savus vecākus sakām šos vārdus. Zema gaisa temperatūra var radīt nepatīkamas sajūtas, ja neesi atbilstoši saģērbusies, bet vai aukstums ir tieši saistīts ar urīnceļu infekciju?

Jāuzsver, ka " apsaldēšanās" ir sarunvalodā bieži lietots apzīmējums, nevis medicīnisks termins. Frāze "tu esi apsaldējusies" parasti nozīmē baktēriju izraisītu urīnceļu infekciju jeb cistītu. Par to ir jārunā, jo saskaņā ar statistikas datiem katrai sievietei vismaz vienreiz dzīvē ir bijis cistīts. Tiešais cēlonis nav aukstums; tas ir baktērijas, kas no anālās atveres apvidus ir nokļuvušas urīnpūslī, un tur savairošanās. Sēdēšana uz soliņa autobusa pieturā vēsā rudens dienā neveicina baktēriju pārvietošanos. Tas ir netieši saistīts ar aukstumu – aukstumā vēnas un kapilāri ķermeņa virspusē (piemēram, sēžot uz auksta soliņa) saraujas, un asinsrite palēninās. Tāpēc attiecīgās ķermeņa daļas ir mazāk apasiņotas un tāpēc, iespējams, vājinās organisma aizsargspējas, un baktērijas to izmanto.

Taču urīnceļu infekcija var rasties arī citu faktoru ietekmē. Apskatīsim citus variantus.

Kas galvenokārt izraisa šo infekciju?

Tāpat, kā vairāku citu saslimšanu gadījumā, jāņem vērā, ka daži faktori neapšaubāmi sekmē cistītu. Lūk, daži piemēri:

  • izkārnījumos mītošās baktērijas. Sievietes urīnizvadkanāla atvere atrodas diezgan tuvu anālajai atverei. Ķermeņa uzbūves īpatnību dēļ izkārnījumos mītošās baktērijas (parasti E. coli) nokļūst urīnizvadkanālā, kas atrodas diezgan netālu, un pa to nokļūst urīnpūslī. Tāpēc ir svarīgi intīmo ķermeņa daļu apvidu ar tualetes papīru noslaucīt no priekšpuses uz aizmuguri, lai baktērijas nenokļūtu tuvāk urīnizvadkanālam;

  • dzimumakts. Šis gadījums līdzinās iepriekšējam, bet infekciju var radīt sievietes makstī vai partnera dzimumorgānos mītošās baktērijas. Lai to nepieļautu, urīnizvadkanāla atveres un maksts apvidum pirms un pēc dzimumakta jābūt tīram. Ieteicams uzreiz pēc dzimumakta urinēt (pat tad, ja šķiet, ka nav vajadzības urinēt), jo tā tiek aizskalotas baktērijas, kam izdevies iekļūt urīnizvadkanālā;

  • ķermeņa intīmo daļu higiēna. Obligāti jāievēro minimālās ikdienas higiēnas normas. Jāievēro arī šķietami maznozīmīgas vai bērnišķīgas lietas, kas ir ļoti svarīgas, proti, roku mazgāšana pirms un pēc tualetes apmeklējuma. Ieteicams vienmēr nēsāt līdzi mitrās salvetes; izvēlieties salvetes bez aromāta, jo aromatizētās salvetes var kairināt ķermeņa jutīgās daļas.

Citi faktori, kas veicina infekciju:

  • nepietiekams šķidruma patēriņš. Patērējot uzturā mazāk šķidruma, retāk jāurinē, un tāpēc urīns ilgāk uzturas urīnpūslī. Tādā gadījumā baktērijām ir vairāk laika vairoties. Lai rūpētos par savu veselību, ieteicams izdzert vismaz astoņas ūdens glāzes, t. i., apmēram no 1,5 līdz 2 litriem ūdens dienā;

  • urīna ilga aizturēšana. Steigā dodoties uz skolu, darbu vai mājām, bieži aizmirstam izdarīt pavisam vienkāršas lietas, piemēram, urinēt. Tas rada diskomfortu un var kaitēt veselībai. Infekciju izraisošās baktērijas vairojas, kamēr gaidām, kad urīnpūslis būs pilns;

  • mazgāšanas vannā nevis dušā. Saprotams, ja labprātāk relaksējaties vannā nevis ātri mazgājaties dušā. Tomēr ieteicams biežāk mazgāties dušā, jo vannā baktērijām ir vieglāk nokļūt urīnceļos.

Lai aizsargātu savu veselību, atcerieties, ka personīgā higiēna palīdz samazināt iespēju iegūt urīnceļu infekciju. Un pietiekams ūdens patēriņš organismā palīdz aizsargāt urīnceļu veselību un uzlabot pašsajūtu.

Urīnceļu infekcijas simptomi ir urīna aromāta un krāsas izmaiņas, sāpes urinēšanas laikā un vēdera lejasdaļā, un dažreiz drudzis. Sazinieties ar savu ģimenes ārstu, ja jums ir kāds no šiem simptomiem.  Lai rūpētos par urīnceļu veselību, iesakām lietot Urinal – uztura bagātinātāju ar Dzeltenās zeltgalvītes ekstraktu, kas  palīdz uzturēt urīnizvadsistēmas veselību.

 

(Avots: WEBBeteg – M.J., speciāliste: Dr. Judīte Leszņaka (Judit Lesznyák), pediatre, ģimenes ārste)

 

 


ATPAKAĻ UZ SĀKUMU